
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 7.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 6388
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.29751 | $2.97510 |
| 25 | $0.25650 | $6.41250 |
| 50 | $0.22114 | $11.05700 |
| 100 | $0.19065 | $19.06500 |
| 300 | $0.18809 | $56.42700 |
| 500 | $0.18637 | $93.18500 |
| 1000 | $0.18467 | $184.67000 |
| 3000 | $0.17848 | $535.44000 |
| 5000 | $0.17250 | $862.50000 |
| 10000 | $0.16671 | $1667.10000 |
